Cyklistika

Sportovní kočárky Kozlík jsou díky šikmému závěsu kol a extrémně nízkému těžišti maximálně stabilní v zatáčkách i v terénu. Při zapojení za kolem není dítě ohroženo při náhodném pádu cyklisty.

Díky integrovanému štítu bude Vaše dítě chráněno před odlétávajícím štěrkem. U vozíků za kolo Kozlík lze jednoduše nastavit polohu sedu. Vaše dítě není nuceno při potřebě spánku nebo odpočinku toporně sedět se sklopenou hlavičkou. Výrazně tím šetříte jeho vyvíjející se páteř.

Celé polohování je jednoduše proveditelné pomocí cyklistických rychloupínáků, bez nutnosti používat jakékoliv nářadí. Extrémně lehká a přitom dostatečně tuhá konstrukce nabízí vytříbené jízdní vlastnosti. Díky vysoké nosnosti nemusíte slevit při přepravě batožiny při prázdninových toulkách.

Kdo může s cyklo vozíkem jezdit?

Není těžké s vozíkem za kolem jezdit – naopak. Maminky nebojte se. První jízdy si můžete dát tréninkově bez dítěte a po pár kilometrech budete vědět, kde přesně vozík za kolem máte. Není o moc širší než řidítka kola. Přesto buďte obezřetní především při vyhýbání se kolem sloupů a při zatáčkách, jste totiž o cca dva metry delší a najetí s vozíkem zapojeným za kolem do prudší zatáčky někde na parkovišti jenom doporučujeme!

Dětský vozík za kolo Kozlík můžete využívat pro pohodové rodinné výlety i jako sportovní kočárek, individuální turistické výlety v rámci vaší mateřské dovolené a dokonce i pro sportovní trénink a najíždění tréninkových kilometrů. Pokud se v rodině věnuje cyklistice pouze otec, může velmi pohodlně "sbírat body". Každá maminka určitě přivítá, když táta svou pravidelnou vyjížďku absolvuje s dítětem ve vozíku za kolem a ona bude mít čas sama pro sebe. Při společných vyjížďkách bude zřejmě viset vozík za kolem u toho člena výpravy, kdo je na tom aktuálně lépe s fyzickou kondicí. Je však velmi dobré mít závěsný adaptér na více kolech a cyklo vozík si občas předat na "štafetu".

Kde můžete s cyklo vozíkem jezdit?

V zájmu bezpečnosti i komfortu dítěte se vyhýbejte co nejvíce silnicím. I na těch méně frekventovaných a zdánlivě bezpečných se zdržujte s dítětem ve vozíku pouze nezbytně nutnou dobu pro přejezd a zbytečně neriskujte. Hledejte ve svém okolí osvědčené tratě známé z vašich vyjížděk, které budou pro cyklo vozík průjezdné a kde bude dítě dýchat čerstvý vzduch a ne výfukové plyny. Dítě sedí ve vozíku za kolem mnohem níže než vy na kole a tudíž i blíže případným výfukům aut.

Při jízdě s vozíkem se nevyhnete drobným otřesům, které se přenáší na dítě. I tady je dobré pamatovat na kvalitní usazení dítěte s páteří opřenou o pevnou opěrku, případně polohování celého vozíku. U dětského vozíku za kolo Kozlík jsou otřesy dále částečně tlumeny zavěšením sedáku ke konstrukci textilních tkanicí. Záleží především na rodičích, jak velkým otřesům jsou ochotni své dítě po dobu jízdy vystavovat a jak bude dítě otřesy snášet. Každé dítě reaguje jinak.

Při jízdě s nejmenšími dětmi od 2 měsíců se snažte otřesy co nejvíce eliminovat jak stylem jízdy, tak výběrem trasy a později již tu správnou míru odhadnete podle reakcí dítěte. Ideálním povrchem pro cyklo vozík je hladký asfalt, výborně sjízdné jsou i šotolinové a lesní cesty. Dobře projedete i po nezpevněných cestách, ovšem vyhýbejte se větším kamenům a lesním kořenům. Příliš velké drncání se dítěti líbit nebude – naopak malé jej rychle uspí. Rozhodně vynechejte náročné terénní sjezdy, skály, hlubší brody apod. Téměř na každé trase se najde pár metrů "méně vhodného" terénu, ale nenechte se odradit. Po pár najetých kilometrech snadno odhadnete podle zvuku vozíku za kolem intenzitu otřesů a podle nich přizpůsobíte rychlost jízdy. Tam, kde již budou otřesy neúnosné, zpomalíte nebo z kola sesednete a kolo i s dítětem ve vozíku převedete pěšky.

Pozor také na kopcovitý terén. Dětský vozík za kolo Kozlík je sice nejlehčí na našem trhu (7,2 kg prázdný bez dítěte), ale když si k tomu připočtete váhu dítěte od cca 6 kg nahoru, dostanete se klidně i na 15 kilogramů, které musíte táhnout za sebou. A váha dítěte bude samozřejmě s přibývajícím věkem narůstat. Rozhodně se při plánování výletů připravte na fakt, že při jízdě s vozíkem za kolem budete pomalejší, než při vašich dosavadních vyjížďkách. Doporučuji pečlivě zvážit jakou vzdálenost a jaké převýšení s dítětem v cyklo vozíku zvládnete.